Klárin swap

 

Som veľmi tvorivý a spoločenský človek. Rýchlo a intenzívne sa dokážem nadchnúť, vidím krásu v mnohých maličkostiach. Napríklad, keď spoznám človeka, ktorý má dar. A som presvedčená o tom, že každý jeden z nás má nejaký svoj jedinečný dar. Ide len o to, či ho v sebe hýčka a pestuje, či ho šíri okolo seba. Keď teda postretnem niekoho, kto je takým živým nositeľom svojej jedinečnosti, v duchu vždy poskočím a zatrepocem krídlami. Jeee, ďalšia ľudská bytosť, ktorá vnáša svetlo na tento svet!

Tak som povyskočila a zatrepotala krídlami aj vtedy, keď som spoznala Klárku Muchovú. Mladú slečnu, stredoškoláčku, ktorej tvorivé iskry priam vyskakujú z očí. Vášeň pre život, nasledovanie zmyslu, vnútorná integrita, podpora, láska, to sú hodnoty, ktoré máme obe spoločné. Tým, že sa priatelíme, v sebe tieto aspekty ešte viac posilňujeme. Som za jej existenciu a jej činnosti, ktoré robí, taká vďačná, že som jej zdôverila svoje deti. Nie len do krúžkov skautingu, ale aj na občasné stráženie.

A prednedávnom ma Klárka opäť milo nadchla! Usporiadava totiž prvý michalovský swap! Ako pravej skautke jej vždy záležalo na prírode. A nenecháva ju chladnou, keď vidí vo svojom okolí, čo všetko by sme mohli urobiť, no nerobíme. V mnohých ohľadoch. No ako mladé dievča sa jej odevný priemysel doktýka v každodennom živote.

Čo s prebytkami oblečenia, ktoré je ešte v dobrom stave, ale už ho nenosí? Najskôr skúsila aplikáciu Vinted, ale moc jej to nezafungovalo. Tak sa chcela účastniť swapu (výmeny oblečenia) v Košiciach. Napokon si povedala, že načo ťahať 5 tašiek oblečenia do Košíc, zorganizujme takú výmenu v Michalovciach! 

A Klárka nie je z tých ľudí, ktorí by šomrali, že tu nič také nie je, a že sa tu o to ľudia nezaujímajú. Proste príde a urobí. Vyskúša. Prinesie niečo nové, iné. Pretože život na planéte sa deje tu a teraz. A týka sa nás všetkých. Rovnako ako sa týka nás všetkých nosenie oblečenia. Odevný priemysel je tretí najšpinavší na svete. Spotrebováva enormné množstvá pitnej vody na miestach, kde ľudia umierajú kvôli jej nedostatku či znečisteniu. Vypúšťa do pôdy aj vzduchu obrovské množstvá chemikálií. A v neposlednom rade produkuje fast fashion, kedy po pár noseniach kúsok buď už nechceme, lebo nie je “in”, alebo je tak nekvalitný, že už sa nosiť ani nedá. Je zodpovednosťou každého jedného z nás, čo nakupujeme. Za čo dávame peniaze, pretože to je naša energetická výmena! Koho a čo tým podporujeme? Čo svojím rozhodovaním a konaním spôsobujeme? Klára je našťastie jednou z tých, ktorí sí túto skutočnosť uvedomujú. Prináša tak do našej spoločnosti krôčik po krôčiku príležitosti na zmenu. V prvom rade príležitosť na sebauvedomenie. A rovno nám ako dar dáva aj šancu aktívne nejakú zmenu urobiť. Tak, čo? Aj vy sa zamyslíte nad tým, ako k vám vaše kusy oblečenia doputovali a kde skončia? Ako tento kolobeh ovplyvňuje životy nás všetkých? A čo môžeme tu a teraz urobiť, aby sme naše spotrebiteľské chovanie začali meniť?

Klára nám dáva jednu z mnohých príležitostí – príďte na swap a vymeňte svoje kúsky za iné. Poďte sa zoznámiť aj s ďalšími ľuďmi, ktorí majú na srdci blaho nášho pobytu tu na planéte Zem. Krôčik po krôčiku tak spolu môžeme meniť svoj kúsok sveta! Tešíme sa na vás!

This Post Has 2 Comments

Pridaj komentár