Rodičovská správa

Niektorým rodičom domškolákov som sľúbila, že budem zdieľať rodičovskú správu, ktorú som posielala do Košickej slobodnej školy na konci minulého školského roka, keď Freya končila ,,prvú triedu”. A keďže sa blíži štvrťrok, už ste sa ma pýtali o radu, konečne to sem teda pridávam. Nezľaknite sa dĺžky textu. Úprimne som značne prekročila doporučené rozmedzie pre počet slov. Najbližšie sa posnažím to skrátiť. Prajem teda príjemnú inšpiráciu aj veľa zdaru pri vašom vlastnom písaní! 

Tu to je:

Slovenský jazyk

Čítanie: Čítanie pre teba predstavuje dôležitý míľnik, ako sa viac dozvedať o svete. Hoci v knihách ešte nečítaš dlhé súvislé texty, skôr len nadpisy či iné ukazovatele, čítaš veľmi často rôzne nápisy okolo seba a snažíš sa porozumieť ich významu. Dokážeš tak prečítať aj dlhšie či zložitejšie slová a správne pochopiť ich vetný zmysel ako napríklad: Táto sedacia súprava je určená len pre klientov kozmetického salónu.  

Rovnako rada si s porozumením čítaš textové správy v mojom telefóne, keď si ho požičiavaš, aby si sa mohla dohodnúť na stretnutí s kamarátmi. Vybavuješ si to (po mojom schválení) úplne sama a o výsledku ma potom len informuješ.

Čítaš radšej potichu než nahlas a zmysel, ktorý si pochopila, mi potom už len povieš. 

Písanie a pravopis: 

Rovnako rada aj píšeš a to nie len na dispeji telefónu, ale predovšetkým ručne píšeš rôzne odkazy, dopisy a priania pre členov domácnosti a svojich priateľov. Používaš pri písaní veľké tlačené písmená, no už si parkrát skúšala zaradiť aj malé. Písané písmo ťa príliš neláka, aj keď si sa s jednotlivými písanými písmenami chcela oboznámiť, aby si lepšie vedela prečítať, čo píšu ručne tvoji starší kamaráti.

Svoje texty si tvoríš sama, o radu sa ma pýtaš výnimočne a píšeš zatiaľ foneticky. No napriek tomu si si dokázala zapamätať, keď som ti vysvetlila princíp zmäkčovania a odvtedy si ho vo väčšine prípadov začala správne gramaticky používať. Píšeš veľmi rýchlo. Primárne je pre teba vyjadriť myšlienku a nemáš vo zvyku si po sebe svoj text čítať znova a prípadne ho opravovať. Najspokojnejšia si s tým, že si písomne vyjadrila to, čo si mala na srdci. 

Zo začiatku si písala slová súvisle bez medzier, ale keď som ti vysvetlila, že je to pre ostatných ťažké na porozumenie, sama si začala chápať, že medzery majú svoje opodstatnenie a teraz sa ich snažíš začleňovať sama podla svojho pocitu.

Najnovšie si si začala viesť kuchársku knihu a zapisovať si aspoň ingrediencie jednotlivých receptov, na ktorých si sa pri varení podieľala, hoci systematickosť ťa skôr obťažuje a zápis urobíš len vtedy, keď sa ti zrovna chce.

Matematika

Dokážeš sčítať a odčítať do dvadsať, porovnať väčšie a menšie čísla a zvládala si aj malú násobilku väčšinou hravo s výsledkami do 20, ale občas prekvapíš aj s vyššími súčtami a súčinmi. Písomne si vedela urobiť  zápis týchto príkladov už pred rokom, keď ťa ešte bavili pracovné zošity a učebné texty. Už dlhšie máš však voči týmto zošitom odpor, pracuješ s nimi len ojedinele, a tak sa tvoje matematické operácie v poslednom čase obmedzujú len na mentálnu rovinu – počítanie z hlavy a využívanie predstavivosti, keď počítaš kto je od koho o koľko rokov starší, za koľko mesiacov budú Vianoce alebo či máš dosť eur na zaplatenie svojej útraty. 

Počítať vieš do sto a občas ťa zaujímajú aj vyššie hodnoty čísel a snažíš sa predstaviť si, čo to znamená. 

Vieš nakresliť a pomenovať základné plošné geometrické útvary.

Príležitostne pracuješ s príkladmi v aplikácii Khan Academy Kids a určité obdobie ťa veľmi bavil aj Matemág na princípe Hejného métody, kde si mnohými levelmi dokázala prejsť intuitívne sama bez našej pomoci. 

Prvouka (prírodné a spoločenské) vedy

Od malička ťa zaujíma svet okolo teba – ľudské telo, príroda a sily, ktoré za všetkým stoja. Často sa pýtaš, ako čo funguje a rada sa podielaš na poskytovaní prvej pomoci: vyberáš pinzetou triesky, dezinfikuješ odreté rany, dávaš náplaste a chápeš aj existenciu baktérií a vírusov a teda nutnosť dodržiavať hygienické opatrenia nielen pri bežných úkonoch, ale najmä v prípade rôznych poranení. 

Posledné mesiace si sa začala veľmi zaujímať o zoológiu. Od októbra do konca marca si každé dopoludnie v týždni trávila na ranči Klokočina, kde bol pre váš malý počet detí (3) pripravený pestrý program predovšetkým okolo zvierat – kone, kozy, ovce, vtáky, rybičky, plazy a dokonca aj lamy a pštros. Riaditeľkou tohto programu je bývalá profesorka biológie a ty si v nej našla studnicu informácií zo sveta zvierat. Každý deň si chodila s novinkami tak detailnými a odbornými, že sme často nedokázali posúdiť ich správnosť, a preto si pre nás začala písať krátke poznámky, aby sme si potom doma mohli spolu googlom overiť, napríklad ako vyzerá veľhtaniar, aké vysoké je termitisko, ako kladie vajíčka kaprozubka, ako migruje platéze oko a pod. A hoci od apríla už na ranč chodiť odmietaš, knihy o zvieratách ťa naďalej zaujímajú, najmä o morských živočíchoch. 

Rovnako ťa fascinujú aj prírodné živle, najmä sopky, o ktorých si videla aj zopár dokumentov. No taktiež ťa zaujímajú tornáda a vlny tsunami, pre ktoré sme zorganizovali niekoľko rodinných filmových večerov, aby si sa mohla pozrieť na ich ničivú silu.

Vnímaš planétu Zem aj za jej hranicami a uvedomuješ si, že je súčasťou veľkého vesmíru. Vieš vymenovať naše najbližšie planéty a snažíš sa pochopiť aj mesačné fázy a rotácie Mesiaca a Zeme, hoci ti to pripadá ešte veľmi zložité. Rada pozoruješ hviezdnu oblohu.

Cestuješ prstom po glóbuse a zisťuješ, že máme kontinenty a oceány, že sú na svete štáty, ktoré majú rôzne názvy a že v nich žijú ľudia, ktorí sú fyzickými znakmi odlišní a líšia sa aj v spôsobe života a kultúry. Zaujíma ťa život indiánov a iných prírodných národov a tvoje otázky vedú často aj do minulosti k tomu, ako tu žili ľudia pred nami, keď ešte neboli mobily ani elektrina, ani autá. Začínaš si uvedomovať, že boli mnohé dejinné obdobia a mnohé formy spoločenských zriadení, kde ľudia vyznávali rozličné hodnoty a princípy, mali iné práva a povinnosti… Pýtaš sa na vonkajšie znaky, napríklad aký typ oblečenia nosili, kde žili, čo jedli, ako boli vysokí a čo museli alebo nesmeli robiť… No tvoje otázky často smerujú aj omnoho hlbšie a hľadáš skrytý zmysel v tom, prečo ľudia žili takým spôsobom a robili také veci a prečo dnes naša spoločnosť prejavuje také a také znaky. Si veľmi všímavá a citlivá, občas ma prekvapí a zasiahne hĺbka tvojich filozofických úvah. 

Napriek tomu si v živote veľmi praktická. Väčšinu času sa nechceš zdržiavať rozprávaním, vysvetľovaním a teoretizovaním a najradšej si chceš hneď všetko sama vyskúšať.

Preto ťa zaujímajú aj princípy chémie a rôzne pokusy, ako napríklad výroba kryštálov alebo prírodnej domácej kozmetiky. Nezaujímajú ťa názvy jednotlivých zlúčenín, ale zvedavo sleduješ premeny látok a zaoberáš sa ich praktickým využitím. 

Doma pomáhaš babke starať sa o záhradu – okopávať, sadiť a najmä zalievať rastliny.

Tiež sa pekne staráš o nášho psa, naučila si sa za tie dva roky s ním veľkej ohľaduplnosti a rešpektu a teraz ťa veľmi baví podieľať sa na jeho výcviku vo forme rôznych povelov a odmeňovania.

Anglický jazyk

Rada využívaš aplikácie Khan Academy Kids a Fun English, ktoré ťa bavia a vďaka ktorým si sa prirodzene naučila mnoho slovíčok. Hoci ku samotnému anglickému jazyku si až donedávno mala zvláštny odpor. Trvala si na tom, že nerozumieš, ale že ani nechceš rozumieť. Čo sa postupne začalo meniť a v poslednej dobe si s nami ochotná pozerať aj na filmy v angličtine, kde intuitívne zachýtavaš význam a dokonca si si v rámci hry vymyslela, že niekedy za nami rodičmi chodíš, aby sme sa spolu bavili v angličtine. Teraz úplne čerstvo si sa rozhodla, že sa od septembra budeš účastniť aj skupinových detských kurzov v jazykovej škole. 

Výtvarná a hudobná výuka, pracovné vyučovanie

Umelecká tvorba je tvojou veľkou životnou vášňou a zaberá značné množstvo tvojho bežného denného programu. Či už sama, so mnou (mamou) alebo v rámci krúžkov, ktoré si si sama vyžiadala.

Rada maľuješ rôznymi spôsobmi. Sama vodovkami spolu s lepením, vystrihovaním a kreatívnou tvorbou vlastných leporel. Maľuješ aj akrylom na plátno doma, u kamarátky maliarky a tiež v maliarskom ateliéri na kurze s inými deťmi tvojho veku. Svoje obrazy potom s radosťou rozdávaš ako darčeky blízkym a zopár si ich aj predala, aby si si potom sama mohla kúpiť nové plátna a farby prípadne sama zaplatiť za lekciu u svojej učiteľky. Učíš sa tak zároveň poznávať finančnú hodnotu a náklady na tento svoj koníček. A tiež tak preskúmavaš svoje možnosti a schopnosti, ako niečo dosiahnuť bez pomoci rodičov.

Zaľúbila si si aj maľovanie kriedovými farbami na drevo, takže mi niekedy pomáhaš s prerábkou starého nábytku. Zvládaš samostatne aj svoje vlastné menšie projekty, napríklad maľba drevenej krabičky alebo tácky. Zároveň si pri tom osvojuješ aj ďaľšie techniky, ako napríklad patinovanie, aplikácia vzorov cež šablóny aj výsledné zavoskovanie.

Maľovať skúšaš aj steny, pretože rada asistuješ svojmu otcovi pri rekonštrukcii domácnosti či pracovných priestorov. Samostatne pracuješ aj s kladivom, aku-vrtačkou, miešadlom a neustále hľadáš vysvetlenie a porozumenie. Napr. Prečo sa mieša cement s vodou, prečo to musíme miešať, prečo sa to musí čo najskôr použiť.

S obľubou, často a kvalitne rozkladáš a udržiavaš v ohnisku oheň. Zároveň chápeš a rešpektuješ, že aj keď máš dovolené celý proces robiť sama, tak vždy len v prítomnosti dospelého.

Odmalička sa o seba rada staráš sama a preberáš tak za svoju starostlivosť zodpovednosť. Inak to nie je ani s prípravou jedla a to aj tepelne spracovaným. Úplne samostatne vieš pripraviť studené raňajky pre seba aj svoju mladšiu sestru a rovnako aj teplé večere – krupicovú kašu, praženicu alebo omeletu. Učíš sa pracovať aj s ostrým nožom. Rešpektuješ, že so sporákom, horúcou vodou aj s ostrými nožmi pracuješ v prítomnosti dospelého. Rada hostíš a obsluhuješ svoju rodinu a blízkych, pripravuješ krásne prestretý stôl, nápoje, a učíš sa variť už aj zložitejšie jedlá, takže pomáhaš s obedom a chceš mať svoje vlastné kompetencie a stále nové výzvy. Keď sa ti chce, dokážeš po celej rodine aj umyť, osušiť a upratať riad.

Pracuješ veľmi samostatne, odhodlane a vytrvalo, ale vždy len v prípade, že podnet vyšiel z tvojej iniciatívy. Ak v danej chvíli v niečom zmysel nevidíš, nerobíš to vôbec.

Miluješ hudbu a niekedy ju vyjadruješ pohybom, niekedy spevom a v poslednom čase aj skúšaš rôzne hudobné nástroje, ktoré doma máme k dispozícii – gitara, fúkacia harmonika, fujara, jembe. Rada improvizuješ a si rada, keď aj viacerí improvizujeme spoločne.

Informatika

Si vedená k tomu, tráviť minimum času pri obrazovkách, ale keď už pri nejakom technologickom zariadení si, osvojuješ si prácu s ním rýchlo a bez námahy. Pracuješ samostatne s aplikáciami, s youtubom, vieš prepojiť televíznu obrazovku s počítačom a nájsť súbor, ktorý potrebuješ, pracuješ s myškou aj klávesnicou. Dokážeš to vysvetliť aj niekomu inému, kto to ešte neovláda a vysvetluješ skutočne postupne a jasne, tak že sa to iní od teba naučia.

Telesná výchova

Šport je tvoja prirodzenosť. Miluješ výzvy a nové zážitky, najmä keď sú spojené s tvojím vlastným telom. Preto si rada a rýchlo osvojuješ všetky nové pohyby.

Zbožňuješ gymnastiku, na ktorú je tvoj otec špecializovaný ako inštruktor pre deti, a tak ťa od bábätka zásobuje novými a novými podnetmi. Kotúľ samostatne si zvládala už v roku a pol, kotúľ letmo v necelých štyroch rokoch, krátko na to aj premet bokom. Túto jar si mala stojkové obdobie, kedy sme ťa častejšie videli s hlavou dole než nahor, ale už v priebehu dvoch týždňov si sa naučila udržať niekoľko sekúnd v ukážkovej stojke alebo prejsť pár krokov po rukách. Zvládaš samostatne aj premet vpred. S dopomocou aj premet vzad a salto.

Si prirodzený lezec. Odkedy vieš chodiť, tak zároveň aj lezieš do výšok, a preto si si zamilovala športové lezenie. Nebojíš sa výšok, a tak zvládaš s ľahkosťou zdolať aj 15 – metrovú lezeckú stenu.

Rada a často bicykluješ a korčuľuješ (kolieskové aj ľadové korčule). Samostatne plávaš a potápaš sa.

Radostne s nami objavuješ aj základy basketbalu.

Začiatkom jesene (2021) si v jednom seriáli objavila hip hop a poprosila si ma, aby som zohnala niekoho, kto ťa to naučí. Na tvoj popud, a vďaka šikovnej slečne inštruktorke, tak u nás doma vznikol krúžok. A keďže si si do toho prizvala aj svojich starších kamarátov, vznikla vaša tanečná skupina. A ty nie len že sa stále učíš nové tanečné štýly, ale aktívne a veľmi kriticky sa podieľaš aj na tvorbe choreografií.

Iné záujmy

Spolu s tvojimi kamarátmi sme doma vytvorili spoločensko – ekologický krúžok. Na princípe skautingu, poznávania prírody, hrania spoločenských hier aj hier a súťaží v prírode. Nedávno ste si zvládli v rámci tohto programu zorganizovať aj samostatný workshop, kde ste pozvali slečnu farmaceutku, aby vás naučila vyrábať vlastnoručnú prírodnú kozmetiku – balzám na pery a bombu do kúpeľa.

Rada chodíš na výlety a hoci neobľubuješ teoretické výklady, vždy sa ochotne zúčastňuješ nového poznávania v múzeách, hradoch, zámkoch, kaštieľoch, skanzenoch a jaskyniach. Väčšinou vôbec nepočúvaš sprievodcov výklad, ale to čo ťa zaujme so mnou potom živo rozoberáš a pýtaš sa. 

Často si nezapamätáš nové názvy, mená či odborné výrazy, takže tvoja následná interpretácia je viac zážitková a opisná, ale ak ťa raz niečo zaujalo, vždy sa ti to v hlave ukladá a prepája so širším kontextom. Dokážeš potom pri svojich úvahách pracovať skutočne so širokým záberom, o čom svedčia tvoje komplexné filozofické otázky.

Zaujímajú ťa pocity – tvoje i ostatných ľudí. Hľadáš ich príčinu aj zmysel, snažíš sa pochopiť, ako s emóciami pracovať. 

Uvedomuješ si, kedy sa hanbíš a že je to niečo, čo ťa blokuje. Učís sa, ako to prijať alebo prekonať. Vieš, že nové prostredie a noví ľudia pre teba predstavujú práve takú výzvu, preto sa ti niekedy nechce do takých zážitkov. No keď sa rozhodneš, že to prekonáš, učíš sa do toho uvoľniť, zorientovať sa, učíš sa dôverovať sebe i ostatným, a tak sa osmeluješ. V dôvernom prostredí sa potom chováš veľmi otvorene, spoločensky a radostne. 

Veta, ktorá ťa podľa mňa najlepšie vystihuje je tvoj vlastný citát: 

,,Mami, už toľko nerozprávaj! Ja som sa tu narodila, aby som prišla robiť zaujímavé veci!”

Je pre mňa veľkou cťou a radosťou, byť tvojím sprievodcom na tejto krásnej ceste životom.

Pridaj komentár